Biomasa

Biogaz

Biodiesel

Kolektory

WWW.BIO.ENERGIA.PRV.PL


 BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA BIOPALIWA 
     .:  Co to jest bio-Diesel?   :.
     .:  Zalety bio-Diesela  :.
     .:  Zastosowanie  :.
     .:  Porównanie  :.
 

 



Porównanie bio-Diesla z innymi paliwami:


Emisje gazów cieplarnianych (g CO2eq/km)
olej napędowy -> 222
biodiesel ze słonecznika -> 51
biodiesel z rzepaku -> 114
biodiesel z oleju roślinnego odpadowego -> (-35)

Metodyka badań
Do wyliczenia poziomu emisji gazów cieplarnianych w analizie cyklu życia wykorzystano program komputerowy GEMIS (Gesamt-Emissions-Modell Integrierter Systeme, http://www.oeko.de/service/gemis). W wyliczeniach oparto się na już dostępnych danych "GEMIS-Bioenergie" z publikacji "Treibhausgas-Bilanz der Bioenergie - Vergleich der Treibhausgas-Emissionen aus Bioenergie-Systemen und fossilen Energiesystemen", Jungmeier et al. 1999: Graz 1999.

Do wizualizacji danych z programu GEMIS w obszarze pojazdów samochodowych i pochodzących z nich emisji wykorzystano model PHEM (Passenger Car and Heavy Duty Emission Model) wykonany w Instytucie Maszyn Wewnętrznego Spalania i Termodynamiki Uniwersytetu w Graz*.

Przyjęta metodologia pozwoliła na zastosowanie - w tych samych pojazdach - różnych rodzajów napędu/zasilania a następnie ich porównanie. Następnie przy pomocy modelu PHEM dla wszystkich kombinacji pojazd/rodzaj zasilania, zbadano zużycie paliwa oraz poziom emisji poszczególnych gazów cieplarnianych w realnym, przeciętnym (typowym) cyklu jezdnym (jazda po mieście, poza miastem, na autostradzie; włączając w to rozruchy silnika na zimno oraz uwzględniając nachylenia toru jazdy na dłuższych odcinkach).

*Hausberger S., Engler D.: Das Modell PHEM (Passenger car and Heavy Duty Emission Model), Institut für Verbrennungskraftmaschinen und Thermodynamik der TU-Graz;2001 Źródło: http://www.joanneum.ac.at/news/press/data/pos02020_GHG-car.pdf